Zespół Szkół Geodezyjno-Drogowych i Gospodarki Wodnej

im. Gabriela Narutowicza w Krakowie

Get Adobe Flash player


                                  


                                                                                                             


Znak najwyższej jakości

            

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że Technikum Geodezji i Kształtowania Środowiska Nr 12 w Krakowie jest wśród 500 najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2020 i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2020".

Szkoła promująca zdrowie

Szkola w mediach

    Pisali o nas

          Mówili o nas

Nasze szkoły

Kresy - polskie ziemie wschodnie.

„Nie można dopuścić do tego, żeby odmawiano prawa do pamiętania o Wilnie, Grodnie, Lwowie, Żółkwi, Krzemieńcu itd. Polska ma prawo uznawać tamtejsze symboliczne zabytki za swoje, bo to są dzieła wytworzone przez naszą cywilizację z czasów Rzeczypospolitej i mamy prawo domagać się, żeby ten fakt był uznawany”.

Janusz Kurtyka

Uczniowie klasy 3lb i 4g, wraz z nauczycielami udali się 15 października do Centrum Edukacyjnego Instytutu Pamięci Narodowej na rozpoczęcie projektu „Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku”. Kresy Wschodnie to kraina, która wydała wielu wspaniałych bohaterów Romualda Traugutta, Tadeusza Kościuszkę, Józefa Piłsudskiego, Adama Mickiewicza. Kresy stanowiły wspólną krainę Polaków, Rusinów, Ukraińców, Żydów, Ormian, Litwinów, Białorusinów, których historia połączyła wspólnymi więzami. W grupach różnych narodowości łatwo o konflikt. W czasie kończącej się I wojny światowej, Kresy stały się przedmiotem sporu, pomiędzy odradzającą się niepodległą Polską, a Ukraińską Republiką Ludową. Kiedy w roku 1919 pochód bolszewicki nadciągał ze wschodu, kiedy zajęte zostało Wilno, dochodzi do represji również ludności cywilnej, szczególnie inteligencji. Dopiero postać i charyzma Józefa Piłsudskiego odparła bolszewicki najazd. Historia zatoczyła koło w roku 1939, kiedy doszło na terenach Kresów do antypolskich akcji. Opowieść o tych wydarzeniach przybliżyli nam, w czasie dwóch wykładów, prof. dr hab. Dorota Sula z Muzeum Gross – Rosen, oraz dr Paweł Naleźniak z Instytutu Pamięci Narodowej z Krakowa.

Posiadając taką wiedzę, rozpoczynamy przygotowania do realizacji projektu, podjęcia tego ciekawego tematu o polskich ziemiach wschodnich.

Partnerzy Szkoły

Zespół Szkół Geodezyjno-Drogowych i Gospodarki Wodnej im. Gabriela Narutowicza  ul. Lea 235 30-133 Kraków 

zsgdigw@wp.pl  tel. 12-637-46-69,  fax 12-636-61-15 www.szkolaimnarutowicza.krakow.pl 

rada.rodzicow.zsgdigw@gmail.com   

adres mailowy na potrzeby rekrutacji: rekrutacja.zsgdigw@wp.plPolityka prywatności


Strona na której się znajdujesz korzysta z plików Cookies. Pamiętaj, że możesz zmienić ich ustawienia w swojej przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie .

Akceptuje pliki cookies na tej stronie.