Kresy - polskie ziemie wschodnie.

„Nie można dopuścić do tego, żeby odmawiano prawa do pamiętania o Wilnie, Grodnie, Lwowie, Żółkwi, Krzemieńcu itd. Polska ma prawo uznawać tamtejsze symboliczne zabytki za swoje, bo to są dzieła wytworzone przez naszą cywilizację z czasów Rzeczypospolitej i mamy prawo domagać się, żeby ten fakt był uznawany”.

Janusz Kurtyka

Uczniowie klasy 3lb i 4g, wraz z nauczycielami udali się 15 października do Centrum Edukacyjnego Instytutu Pamięci Narodowej na rozpoczęcie projektu „Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku”. Kresy Wschodnie to kraina, która wydała wielu wspaniałych bohaterów Romualda Traugutta, Tadeusza Kościuszkę, Józefa Piłsudskiego, Adama Mickiewicza. Kresy stanowiły wspólną krainę Polaków, Rusinów, Ukraińców, Żydów, Ormian, Litwinów, Białorusinów, których historia połączyła wspólnymi więzami. W grupach różnych narodowości łatwo o konflikt. W czasie kończącej się I wojny światowej, Kresy stały się przedmiotem sporu, pomiędzy odradzającą się niepodległą Polską, a Ukraińską Republiką Ludową. Kiedy w roku 1919 pochód bolszewicki nadciągał ze wschodu, kiedy zajęte zostało Wilno, dochodzi do represji również ludności cywilnej, szczególnie inteligencji. Dopiero postać i charyzma Józefa Piłsudskiego odparła bolszewicki najazd. Historia zatoczyła koło w roku 1939, kiedy doszło na terenach Kresów do antypolskich akcji. Opowieść o tych wydarzeniach przybliżyli nam, w czasie dwóch wykładów, prof. dr hab. Dorota Sula z Muzeum Gross – Rosen, oraz dr Paweł Naleźniak z Instytutu Pamięci Narodowej z Krakowa.

Posiadając taką wiedzę, rozpoczynamy przygotowania do realizacji projektu, podjęcia tego ciekawego tematu o polskich ziemiach wschodnich.