Romantyzm w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach

Klasa 2lb wtorek 21 stycznia spędziła w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach na lekcji muzealnej „Romantyzm w kontekście literackim”. Spotkanie ze sztuką malarską unaoczniło wszystkim korespondencję sztuk, czyli wzajemny wpływ twórców literatury i malarstwa.

Zmiany w sposobie tworzenia, różne konwencje w malarstwie uczniowie zauważyli porównując przedromantyczny „Portret Stanisława Augusta w stroju koronacyjnym” Marcelo Bocciarelliego z romantycznym portretem „Seńki” Piotra Michałowskiego.

Wybitne dzieła takie jak: „Machabeusze” Wojciecha Korneli Stattlera, „Szarża w wąwozie Somosierra” Piotra Michałowskiego, czy „Śmierć Ellenai” Jacka Malczewskiego zostaną na długo w pamięci.

Uczniowie kontemplowali sztukę i analizowali teksty literackie w Galerii pod opieką polonistek: Lucyny Łukańskiej i Anny Kasperek.