TECHNIK INŻYNIERII ŚRODOWISKA I MELIORACJI

PROJEKTUJ I ULEPSZAJ ŚWIAT”

Technik inżynierii środowiska i melioracji organizuje i prowadzi roboty związane z budową obiektów gospodarki wodnej oraz uczestniczy w przygotowaniu harmonogramów robót wodno-inżynierskich; kieruje bezpośrednio pracami związanymi z utrzymaniem obiektów gospodarki wodnej. To kierunek zamawiany na wyższych uczelniach!

Uzyskiwane kwalifikacje

• RL. 23. Organizacja i prowadzenie robót związanych z budową obiektów inżynierii środowiska
  • RL. 24. Organizacja i prowadzenie robót melioracyjnych

Przedmioty wiodące

• Budownictwo i obiekty inżynierii środowiska.
    Podczas nauki zapoznasz się z m.in. z klasyfikacją i eksploatacją obiektów gospodarki wodnej takimi jak: zapory wodne, jazy, obwałowania rzek, zbiorniki retencyjne.
  • Organizacja budownictwa w inżynierii środowiska i melioracji
    Tematyka zajęć związana jest z gospodarką wodno-ściekową na terenach wiejskich oraz z zagospodarowaniem odpadów.
  • Melioracje wodne
    Poznasz zasady regulacji stosunków wodnych w gruncie dla celów rolnictwa i budownictwa, sposoby nawadniania i odwadnianie gruntów i budowli.
  • Pracownia techniczna
    Nauczysz się obsługiwać najbardziej popularny program do projektowania jakim jest AutoCAD oraz sam będziesz wykonywał rysunki podstawowych budowli inżynieryjnych wraz z wymiarowaniem.
  • Kontrola jakości w inżynierii środowiska i melioracji
    Dowiesz się na czym polega kontrola wykonania prac melioracyjnych, analiza zgodności wykonanych prac zgodnie z normami i przepisami, protokoły odbioru robót obiektów gospodarki wodnej.

Przygotowanie do wykonania zadań zawodowych

Poprzez osiągnięcie efektów kształcenia zawartych w podstawie programowej kształcenia w zawodzie absolwent będzie przygotowany do wykonania następujących zadań zawodowych:

• organizowania i prowadzenia robót związanych z wykonaniem i eksploatacją obiektów gospodarki wodnej,
  • zaprojektowania sieci i instalacji wodociągowej oraz kanalizacyjnej,
  • dobierania procesów i urządzeń do uzdatniania wody i oczyszczania ścieków,
  • unieszkodliwiania i utylizacji odpadów,
  • organizowania i prowadzenia robót związanych z wykonaniem i utrzymaniem dróg dojazdowych do gruntów rolnych,
  • organizowania i prowadzenia robót regulacyjnych na małych ciekach wodnych oraz obiektach przeciwpowodziowych,
  • organizowania i wykonania robót melioracyjnych, a także wszelkich robót związanych z wykonaniem stawów rybnych.

Praktyki zawodowe

W klasie III czterotygodniowa praktyka w przedsiębiorstwach m.in. wodno-kanalizacyjnych, Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej, biurach projektów inżynierii środowiska, wydziałach infrastruktury komunalnej i ochrony środowiska w gminach

Przyszłość absolwenta

Możliwość kontynuowania nauki na wyższych uczelniach np na kierunku „Inżynieria Środowiska", który został uznany za adekwatny do standardu studiów inżynierskich, obowiązującego w krajach Unii Europejskiej, a dyplomy absolwentów uprawniają do uzyskania tytułu inżyniera europejskiego (EUR ING) bez konieczności nostryfikacji. Uprawnia to do prowadzenia działalności inży­nierskiej w krajach zachodnioeuropejskich i innych. Absolwenci mogą być zatrudniani w przedsiębiorstwach wykonawczych i usługowych związanych z melioracjami i inżynierią środowiska, w firmach i jednostkach samorządu terytorialnego zajmujących się gospodarką przestrzenną i komunalną oraz melioracją i zagospodarowaniem użytków rolnych.

Dlaczego warto kształcić się w zawodzie technik inżynierii środowiska i melioracji

• Zdobędziesz kompleksową wiedzę związaną z przekształcaniem środowiska naturalnego
  • Tylko u nas w tym zawodzie nauczysz się obsługiwać najbardziej popularny program do projektowania jakim jest Auto CAD
  • Dzięki dwóm kwalifikacjom jakie uzyskasz w trakcie nauki staniesz się postrzegany jako specjalista w swojej dziedzinie.
  • Praktyki zawodowe pomogą ci wejść w środowisko zawodu dzięki temu łatwiej w przyszłości odnajdziesz się na rynku pracy
  • Uzyskując tytuł technika otrzymujesz Europass, który daje Ci możliwość podjęcia pracy w zawodzie w Unii Europejskiej
  • Możesz dalej kształcić się na kierunku Inżynieria Środowiska na wyższych uczelniach i uzyskać tytuł inżyniera europejskiego (EUR ING)