Studniówka 2020 w ZSGDiGW.

Młodzież z czterech klas maturalnych naszej szkoły bawiła się na studniówce w restauracji Centrum Konferencyjnego Witek w Krakowie. Bal maturalny rozpoczął tradycyjnie polonez zatańczony przez uczniów i nauczycieli na czele z wicedyrektor szkoły p. Jolantą Cudek.

Po nim przyszedł czas na inne tańce. To niezapomniana zabawa dla maturzystów. Zobacz jak się bawili. Przejdź do galerii.

Wigilie klasowe

Ostatni dzień zajęć dydaktycznych w 2019 r. wypełniony był spotkaniami wigilijnymi organizowanymi we wszystkich klasach.
Uczniowie klasy 1SG wraz ze swoim wychowawca i przedstawicielami Klasowej Rady Rodziców spędzili ten ciepły, grudniowy dzień w miłej, radosnej atmosferze przy bogato zastawionym stole. Smakołyki przygotowali zarówno sami uczniowie jak i ich rodzice. Po złożeniu życzeń, wśród których dominowała wizja zdrowia, szczęścia i ludzkiej życzliwości nastąpiło wspólne kolędowanie. Miłym zaskoczeniem dla wszystkich były prezenty od Gabrieli Piotrowskiej, która dla wszystkich własnoręcznie wykonała imienne serca z piernika.

„Niech nie zabraknie okruchów dobroci”

19 grudnia 2019 roku, klasy 2g i 2la wraz z wychowawczyniami, przeniosły nas z sali gimnastycznej szkoły, w niesamowity klimat i wyjątkowe miejsce. Naszą podróż w czasie, rozpoczęliśmy ponad 2000 lat temu w małej betlejemskiej stajence. Zostaliśmy napełnieni radością z narodzin, zadumą i zastanowieniem nad Tajemnicą wypływającą z blasku żłóbka.

Uczniowie, jak pasterze przybywali ze zgromadzonej widowni, aby recytować wiersze, które poruszały liryczne struny naszych uczuć. Słowami malowali obraz rodziny gromadzącej się przy wigilijnym stole i łamiącej się opłatkiem, swoim występem skłaniali do refleksji, „ilekroć uśmiechamy się do swojego brata… jest Boże Narodzenie”. Jak gwiazda wskazująca drogę, tak również młodzi pastuszkowie zachwycali nas wspaniałą grą na instrumentach i wyjątkowym wykonaniem kolęd, prowadzili nas drogą wiodącą ku Betlejem.

Ciepłą, rodzinną atmosferę uzupełniły serdeczne życzenia i promienny uśmiech na dalszy rodzinny czas w naszej szkole, miejscu zamienionym na betlejemskie miasteczko.

Konferencja Nie! Dla plastiku

Nie! Dla plastiku - to tytuł konferencji, która odbyła się w naszej szkole w dniu 15.11.2019 r. w ramach 11-tej edycji sesji Zdrowy Styl Życia. Wprowadzeniem do tego tematu były warsztaty pt. „PLASTIK IS NOT FANTASTIC” przeprowadzone w dniu 18 października 2019 r. przez Panią Agatę Olejnik z grupą Green Peace. Na warsztatach młodzież wykonała „wiskowijki”, szydełkowała ze sznurka myjki do naczyń oraz szyła z firanek woreczki na owoce jako opakowania, które mają zastąpić woreczki plastikowe. Ogłoszony został konkurs na plakat. Jury oceniło i wydało werdykt, a w czasie konferencji Pani dyrektor Lucyna Łukańska wręczyła dyplomy i nagrody:

I miejsce – Olga Dudzińska z klasy 1la

II miejsce – Anna Furtak z klasy 1G

III miejsce – Dominika Szeląg z klasy 1G

Nagrody zostały ufundowane przez Radę Dzielnicy VI – Bronowice.

Podczas konferencji ciekawą prelekcję wygłosił pan Wojciech Dybek z UJ o szkodliwości plastiku na środowisko. W ciągu najbliższych lat zgodnie z dyrektywą UE produkty jednorazowego użytku wykonane z tworzyw sztucznych mają zostać całkowicie wycofane lub ich ilość ma zostać ograniczona na rynku europejskim w tym także w Polsce. Czy to się uda? To zależy również od nas. A jak plastik wpływa na nasze zdrowie? Pomógł nam na to pytanie odpowiedzieć krótki film. Mogliśmy się również dowiedzieć, które opakowania plastikowe są najbardziej szkodliwe. Od nas zależy co kupujemy i w jakich opakowaniach. Rozpowszechnianie informacji na ten temat jest obecnie konieczne, daje to jakąś szansę na wyeliminowanie plastiku z życia, a przez to zmianę dotychczasowych przyzwyczajeń.

Organizatorem konferencji była Pani Agata Czajowska

Akademia z okazji Święta Niepodległości

8 listopada 2019 r., z okazji Narodowego Święta Niepodległości, odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia, którą przygotowali uczniowie klas 3g i 2lb wraz z wychowawcami. Widowisko „Żeby Polska była Polską” pokazało w nietypowy sposób najważniejsze wydarzenia z historii Polski, które doprowadziły do jej upadku oraz te, które pozwoliły przetrwać 123 lata niewoli i wreszcie doprowadziły do odzyskania  niepodległości w 1918 r. Na scenie pojawiły się personifikacje ojczyzny, zaborców, powstań i historii – „świadka dziejów, źródła prawdy, pamięci, piastunki przeszłości i zwiastunki przyszłości”. Nie zabrakło wymownych utworów muzycznych, jak choćby piosenki „Taki kraj”, rewelacyjnie wykonanej przez szkolny zespół lub tytułowej kompozycji „Żeby Polska była Polską”. Akademia była także okazją, by nagrodzić laureatów olimpiady geodezyjnej oraz zwycięzców szkolnego turnieju piłki nożnej.