Klasa 1la w Muzeum Lotnictwa Polskiego

Dnia 6 grudnia klasa 1la pod opieką pani Beaty Musiał oraz pani Katarzyny Wardzały wybrała się na wycieczkę do Muzeum Lotnictwa Polskiego. Na wystawie wewnętrznej można było podziwiać samoloty, a także mundury lotników i akcesoria. Szczególne zainteresowanie wzbudzały modele interaktywne, prezentujące zasady lotu oraz prawa fizyki. Na dziedzińcu muzeum znajduje się bardzo liczna kolekcja samolotów i helikopterów, z których część można również zobaczyć od środka.

Uczniowie klasy 2g na AGH

W dniu 6.12.2019 r. uczniowie klasy 2g wraz z wychowawcą, nauczycielem geodezji Bogumiłą Podgórską wzięli udział w V Forum UNI BIZNES GPS 2019 Kół Naukowych studentów geodezji z całego kraju.

Na w/w spotkanie zostaliśmy zaproszeni przez naszych absolwentów, obecnie studentów na wydziale geodezji AGH. Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy ciekawych referatów i opracowań przygotowanych przez studentów.

Udział w sesji Kół Naukowych przybliżył nam w bardzo ciekawy sposób zdobywaną wiedzę w szkole, poszerzył nasze spojrzenie na wiele zagadnień geodezyjnych. Dodatkowo poznaliśmy słynną uczelnię, na której być może kiedyś będziemy studiować.

Wycieczka klas trzecich kierunku Technik Logistyk ZSGDiGW do MPK w Krakowie

W dniu 21 listopada 2019 r. 34 uczniów klas logistycznych 3lo, 3la, 3lb z naszej szkoły zwiedzali stację obsługi tramwajów na Podgórzu oraz zajezdnię i stację obsługi w Nowej Hucie należące do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Krakowie. Spółka dysponuje taborem autobusowym w liczbie 600 pojazdów oraz posiada ponad 300 składów tramwajowych. Autobusy MPK w Krakowie to najnowocześniejszy tabor spełniający normy emisji spalin Euro 5 oraz Euro 6 w znacznej części o napędzie hybrydowym. Uczniowie dzięki uprzejmości pracowników MPK w Krakowie poznali pracę przedsiębiorstwa od zaplecza. Mieli możliwość zapoznania się między innymi z zasadami planowania i realizacji przewozów, obsługą taboru oraz mieli okazje odwiedzić nowoczesne magazyny spółki i dowiedzieć się o zasadach gospodarki materiałowej. Polityka spółki jest bardzo mocno nastawiona na ekologię i w tym zakresie spółka inwestuje znaczne środki. Przykładami proekologicznych rozwiązań to nie tylko nowoczesne autobusy ale również myjnia z systemem zamkniętego obiegu wody. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Spółka Akcyjna w Krakowie (MPK S.A.) – jedna ze spółek powstałych w 1997 roku. Zajmuje się realizacją transportu zbiorowego na terenie gminy Kraków. Spółka otrzymała 16 razy tytuł i certyfikat „Przedsiębiorstwa Fair Play”. Kierujemy podziękowania do pracowników spółki za przekazane informacje o zasadach funkcjonowania transportu miejskiego w Krakowie. Opiekunowie: Natalia Szkutnik, Artur Sekunda oraz Sebastian Ramenda

Kultura szlachecka w muzeum

„Było i męstwo, było serca dosyć…” pisał w XVII wieku Jan Chryzostom Pasek.

Sarmackie przywiązanie do tradycji, religijność, obrzędowość, odwoływanie się do wzorca osobowego w postaci rycerza broniącego ojczyzny, a w czasie pokoju gospodarującego na wsi poznali uczniowie na lekcji w Galeriach: Rzemiosła Artystycznego oraz Broń i Barwa w Polsce. Kolekcja szabel polskich, uzbrojenia husarskiego a także eksponaty sztuki użytkowej przybliżyły wszystkim barwną polską kulturę szlachecką.

Klaudia i Michał założyli tradycyjne stroje szlacheckie, w których bardzo pięknie wyglądali. Obiecali, że zatańczą w nich poloneza na studniówce.

Lekcja muzealna „Sarmatyzm. Kultura szlachecka” odbyła się 19.11.2019 r w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. Uczestniczyła w niej klasa 2lb pod opieką Pani Lucyny Łukańskiej.

Zwiedzamy Bibliotekę Jagiellońską

Klasa 1 SLB wraz z paniami Anną Kasperek i Ireną Biel, wybrała się w poniedziałek 18 listopada 2019 r. na wycieczkę do Biblioteki Jagiellońskiej. Uczniowie zapoznali się z historią biblioteki, jak i samego budynku, zwiedzili stary i nowy hol. Duże zainteresowanie wzbudził w nich nowoczesny system transportu książek – System Tele-Lift oraz system magazynowania zbiorów. Ponadto klasa 1 LB z opiekunkami odwiedziła Czytelnię Informacji Naukowej, Czytelnię Dokumentów Audiowizualnych, Czytelnię Główną oraz Archiwum BJ.