Zespół Szkół Geodezyjno-Drogowych i Gospodarki Wodnej

im. Gabriela Narutowicza w Krakowie

Get Adobe Flash player


                                  


                                                                                                             


Znak najwyższej jakości

  

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że Technikum Geodezji i Kształtowania Środowiska Nr 12 w Krakowie jest wśród 500 najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2024 i przysługuje mu tytuł "Brązowej Szkoły 2024".

Szkoła promująca zdrowie

Szkola w mediach

    Pisali o nas

          Mówili o nas

Nasze szkoły

OBSERWUJĄC I DOŚWIADCZAJĄC ODKRYWAMY FIZYKĘ

W dniu 4 października klasa 3 lb odkrywała prawa i tajemnice fizyki w plenerze.

Na początek lekcja muzealna „Podziemna Nowa Huta. Stan zagrożenia” w schronie na os. Szkolnym. Wokół nowohuckich schronów narosło wiele mitów. Jeden z nich głosi, że pod całą Nową Hutą jest drugie, podziemne miasto, po którym można poruszać się, nie wychodząc na powierzchnię. Postanowiliśmy zmierzyć się z tymi mitami.

Nad Zelewem Nowohuckim skonfrontowaliśmy zjawiska fizyczne z budową i funkcjonowaniem miejskich tężni solankowych a ich rzeczywistymi walorami zdrowotnymi.

Następnie odwiedziliśmy Muzeum Nowej Huty na os. Centrum E1, gdzie zobaczyliśmy dwie wystawy. Pierwszą z nich była ekspozycja o zabawach i rozrywkach w okresie PRL-u.

Kluczową wystawą była dla nas „Atomowa groza”. Dzięki niej pogłębiliśmy wiedzę na temat budowy schronów w PRL-u, obrony cywilnej oraz o rzeczywistym zagrożeniu wybuchem wojny w czasach PRL-u, ale też o tym, jak ze względów propagandowych władze celowo wyolbrzymiały to niebezpieczeństwo. Oczywiście wszystkie nowohuckie schrony miały podobno chronić przed wybuchem jądrowym, ale to okazało się fikcją. Opowieść o ponad 250 budowlach ochronnych znajdujących się pod blokami czy szkołami zlokalizowanymi w centrum Nowej Huty przemówiła do naszej wyobraźni. Trudno o niej zapomnieć patrząc, we współczesnym kontekście, na aktualną sytuację polityczną za naszymi granicami. Podczas tych plenerowych lekcji fizyki dowiedzieliśmy się także jak przetrwać wybuch atomowy, poznaliśmy historię związaną z bronią jądrową oraz co czeka świat po wybuchu atomowym.

Wizyta w Ogrodzie Doświadczeń umożliwiła nam eksperymentowanie fizyki poprzez połączenie dobrej zabawy z nauką. Na koniec warsztaty „Mroźne eksperymenty”, gdzie wszystkie doświadczenia wykonywane były w oparciu o mroźne substancje - suchy lód i ciekły azot.

Takie wyjście edukacyjne pozwoliło nam spojrzeć na fizykę z wielu perspektyw. Każdy z nas mógł osobiście obserwować i doświadczać, jak działa otaczający nas świat. Mamy nadzieję, że zasady, prawa i zjawiska rządzące całym wszechświatem nie będą już miały przed nami żadnych tajemnic po powrocie do pracowni fizycznej

Naszymi opiekunami byli: wychowawca klasy Krzysztof Krok oraz nauczycielka fizyki Sylwia Igielska.

WYCIECZKA „ZACZAROWANE WZGÓRZE”

W dniu 21.09 – 22.09 klasa 2lc oraz 3o miały przyjemność uczestniczyć w pięknej wycieczce w ośrodku „ Zaczarowane Wzgórze. Jest to miejsce , które powstało dla ludzi, którzy kochają przebywać na łonie natury wśród przyjaznych zwierząt oraz chcą w oryginalny i aktywny sposób spędzać wolny czas. Ośrodek znajduje się w otoczeniu zielonych łąk i lasów z cudowną panoramą na Pogórze Wielickie i Beskid Wyspowy.

W czasie dwudniowego pobytu uczniowie mieli okazję uczestniczyć w wielu interesujących zajęciach – między innymi były to : warsztaty survivalowe „ jak samodzielnie rozpalić ognisko” , ABC przetrwania. Były też zajęcia : Pierwsza pomoc w terenie oraz gry terenowe w lesie takie jak - biegi na orientację oraz podchody.

Na terenie ośrodka znajduję się stadnina koni – uczniowie mieli prelekcję na temat pielęgnacji, karmienia , siodłania koni, a największą atrakcją była przejażdżka na koniu pod okiem instruktora.

Wieczorem przy świetle gwiazd było ognisko, pieczenie kiełbasek i chleba oraz przy dźwiękach gitary nucenie i śpiew ładnych piosenek. Na koniec wieczoru w wiejskiej stodole odbyła się dyskoteka –„tańce, hulanki, swawole „ i po tych emocjach nastała cisza nocna.

Wyjazd i wspólny integracyjny pobyt klas 2lc oraz 3o na pewno pozostanie na długo w pamięci. Pobyt udany - zorganizowany czas co do minuty - wiele atrakcji i tak bardzo ważny „pobyt z naturą”.

Opiekunki wycieczki : Lucyna Marek, Ewa Szydło i Natalia Szkutnik dziękują wszystkim uczestnikom wycieczki za zdyscyplinowanie i stworzenie miłej , niepowtarzalnej atmosfery.

Narutowicz teatralnie i tanecznie

Wyjścia do krakowskich teatrów są już Narutowiczowi tradycją! Ten rok szkolno teatralny zainaugurowaliśmy najnowszym spektaklem Starego Teatru. W piątek, 29 września była premiera, my byliśmy na tym pierwszym choreograficznym spektaklu w niedzielę 1 października. Nauczyciele, Rodzice naszych Uczniów i Absolwenci zobaczyli taneczne „Boa”, w którym w rolach głównych wystąpili Ewa Kaim, Magda Grąziowska, Radosław Krzyżowski, Łukasz Szczepanowski. Trzy sceny z pewnością zapamiętamy: choreograficzną z Łukaszem Szczepanowskim i Radosławem Krzyżowskim, śpiewającą pięknie, po hiszpańsku Magdę Grąziowską i końcową scenę tańca – zmysłowo tańczyli mambo, oświetlenie sprawiało, że chwilami wyglądało to, jak teatr cieni. I dwoje naszych absolwentów zgodnie stwierdziło, że idą na kurs tańca.

Wycieczka 3la do MPK w Krakowie

W dniu 21 września 2023 r. uczniowie klasy 3la logistycznej z naszej szkoły mieli możliwość zapoznać się z działalnością stacji obsługi przy ulicy Brożka 3 należącą do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Krakowie. Spółka dysponuje taborem autobusowym w liczbie 600 pojazdów oraz posiada ponad 300 składów tramwajowych.

Autobusy MPK w Krakowie to najnowocześniejszy tabor spełniający normy emisji spali Euro 5 oraz Euro 6 w znacznej części o napędzie hybrydowym. Uczniowie dzięki uprzejmości pracowników MPK w Krakowie poznali pracę przedsiębiorstwa od zaplecza. Mieli możliwość zapoznania się między innymi z zasadami planowania i realizacji przewozów, obsługą taboru oraz mieli okazje odwiedzić nowoczesne magazyny spółki i dowiedzieć się o zasadach gospodarki materiałowej. Polityka spółki jest bardzo mocno nastawiona na ekologię i w tym zakresie spółka inwestuje znaczne środki. Przykładami proekologicznych rozwiązań to nie tylko nowoczesne autobusy ale również myjnia z systemem zamkniętego obiegu wody.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Spółka Akcyjna w Krakowie (MPK S.A.) – jedna ze spółek powstałych w 1997 roku. Zajmuje się realizacją transportu zbiorowego na terenie gminy Kraków. Spółka otrzymała 16 razy tytuł i certyfikat „Przedsiębiorstwa Fair Play”. Kierujemy podziękowania do pracowników spółki za przekazane informacje o zasadach funkcjonowania transportu miejskiego w Krakowie.

Opiekunem młodzieży był Sebastian Ramenda

Ślady ‘Wesela’ i jego bohaterów w Bronowicach, czyli V SLB na tropie Wyspiańskiego i reszty…

Bronowice – kiedyś podkrakowska wieś, współcześnie dzielnica miasta – naznaczone zostało literacko, bo to tutaj w domu Gospodarza – Włodzimierza Tetmajera, odbyło się słynne wesele inteligenta, artysty, Lucjana Rydla z prostą chłopką z Bronowic właśnie, Jadwigą Mikołajczykówną. Mimo iż nie było wtedy FB, ani TikToka, to sensacja towarzyska i plotki błyskawicznie obiegły Kraków i okolicę…

Klasa VSLB postanowiła więc zwiedzić miejsce, w którym bawiono się i które potem opisał Stanisław Wyspiański. W rolę przewodniczki – amatorki wcieliła się ich polonistka, która potem namówiłą jeszcze Uczniów na detektywistyczne odszukiwanie śladów po uczestnikach wesela w Bronowicach. Jak można było się spodziewać młodzież wywiązała się z tego zadania znakomicie – przygotowali własne mapki i udokumentowali wszystko na zdjęciach. Ich uśmiechy sugerują, że chyba całkiem nieźle się bawili na tym ‘języku polskim w praktyce’!


Partnerzy Szkoły

Zespół Szkół Geodezyjno-Drogowych i Gospodarki Wodnej im. Gabriela Narutowicza  ul. Lea 235 30-133 Kraków 

zsgdigw@mjo.krakow.pl  tel. 12-637-46-69,  fax 12-636-61-15 www.szkolaimnarutowicza.krakow.pl 

rada.rodzicow.zsgdigw@gmail.com   

Polityka prywatności

Deklaracja dostępności

Strona na której się znajdujesz korzysta z plików Cookies. Pamiętaj, że możesz zmienić ich ustawienia w swojej przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie .

Akceptuje pliki cookies na tej stronie.