Zespół Szkół Geodezyjno-Drogowych i Gospodarki Wodnej

im. Gabriela Narutowicza w Krakowie

Get Adobe Flash player


                                  


                                                                                                             


Znak najwyższej jakości

  

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że Technikum Geodezji i Kształtowania Środowiska Nr 12 w Krakowie jest wśród 500 najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2024 i przysługuje mu tytuł "Brązowej Szkoły 2024".

Szkoła promująca zdrowie

Szkola w mediach

    Pisali o nas

          Mówili o nas

Nasze szkoły

Renesans na Wawelu

W słonecznym dniu 5.04.2016 r. klasa 1lb uczestniczyła w lekcji muzealnej w Zamku Królewskim na Wawelu. Zwiedziła reprezentacyjne sale z renesansowymi fryzami ściennymi, stropami z 30 rzeźbionymi głowami ludzkimi w Sali Poselskiej, obrazami i meblami włoskimi. Podziwiała arrasy utkane w Brukseli na zamówienie Zygmunta Augusta, o tematyce biblijnej, z ornamentami groteskowymi oraz herbami Polski i Litwy. Dzięki wizycie „Damy z gronostajem” Leonarda da Vinci w Zamku Królewskim, uczniowie oglądali arcydzieło mistrza – najcenniejszy obraz w zbiorach polskich i jeden z najcenniejszych obrazów na świecie.

Pobyt na Wzgórzu Wawelskim zakończył się zwiedzaniem Królewskiej Katedry p.w. św. Stanisława i św. Wacława, o której kardynał Karol Wojtyła w 1964 r. powiedział: „Wejść do tej katedry nie można bez wzruszenia…, bez lęku bo zawiera się w niej - jak mało której Katedrze świata – ogromna wielkość, którą przemawia do nas cała nasza historia, cała nasza przeszłość”.

Warsztaty w Laboratorium Termicznego Przetwarzania Biomasy.

W dniu 14 marca 2016 r. uczniowie kl.4i wraz z wychowawcą panią Agatą Czajowską zostali zaproszeni przez panią dr hab.inż Annę Szeląg-Sikorę z Wydziału Inżynierii Produkcji i Energetyki Uniwersytetu Rolniczego na warsztaty do Laboratorium Termicznego Przetwarzania Biomasy.
Wyposażenie laboratorium pozwala na realizację tematów badawczych z zakresu procesów spalania biomasy, zgazowania oraz efektywności energetycznej termicznych procesów przetwarzania biomasy.
Pan dr hab. inż Hubert Latała zapoznał młodzież z kolektorami słonecznymi współpracującymi z wodnym systemem akumulacji ciepła, systemem zagospodarowania nadwyżki ciepła w tunelu foliowym oraz wykorzystaniu ciepła zgromadzonym w akumulatorze glebowym do utrzymania zadanej temperatury powietrza wewnątrz obiektu w okresie nocy.
Uczniowie aktywnie uczestniczyli w warsztatach,zadawali pytania, wykazali duże zainteresowanie przedstawionym tematem.

Klasa 1lb poznaje średniowieczną sztukę

Poznanie średniowiecznej sztuki nie musi wiązać się z podręcznikową nauką, studiowaniem albumów z reprodukcjami dzieł, czy udziałem w wykładach. Klasa 1lb dnia 16.02.2016 r. wzięła udział w warsztatach muzealnych w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, gdzie poznała „Świat średniowiecznej sztuki” w galerii „Sztuka dawnej Polski XII – XVII w.” Uczniowie prześledzili rozwój sztuki gotyckiej na naszym obszarze począwszy od najcenniejszej, pięknej „Matki Boskiej z Dzieciątkiem z Krużlowej Wyżnej”, kończąc na dziele Wita Stwosza „Chrystus w Ogrojcu”. Wykazali się dużym zainteresowaniem oraz dobrymi umiejętnościami przy interpretacji dzieł sztuki i rozwiązywaniu „średniowiecznej” krzyżówki. Po lekcji muzealnej spacerowali po Starym Mieście, Kazimierzu oraz Podgórzu szlakiem architektury romańskiej i gotyckiej poznając tajemnice starego Krakowa, opowiedziane przez Pana prof. Leszka Bobołowicza.

Uczniowie do domów rozeszli się trochę zmarznięci i zmęczeni ale ze sporą wiedzą o średniowiecznej sztuce, architekturze i naszym, pięknym Krakowie.

Lekcja historii na Zamku Królewskim na Wawelu

Dnia 26 listopada 2015 r. klasa 2g pod opieką wychowawcy Elżbiety Waśko zwiedzała Zamek Królewski na Wawelu. Zwiedzanie rozpoczęto od Reprezentacyjnych Komnat Królewskich. Następnie uczniowie obejrzeli wystawę Order Św. Stanisława oraz obraz Leonardo da Vinci Dama z gronostajem. Kolejnym punktem zwiedzania był Skarbiec Koronny i Zbrojownia, a po nich, wystawa Wawel Zaginiony. Po krótkiej przerwie młodzież zwiedzała Muzeum Katedralne oraz Katedrę na Wawelu. Jakub Bożek bardzo ciekawie opowiedział kolegom o Ołtarzu Św. Stanisława, kaplicach i nagrobkach królewskich. Następnie wszyscy wspięli się po 70 stromych, drewnianych schodach do Dzwonu Zygmunta. Ostatnim etapem zwiedzania były Groby Królewskie oraz Grób Marszałka Józefa Piłsudskiego i pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich. Zmęczeni ale zadowoleni z tak bogatego programu uczniowie opuścili Wzgórze Wawelskie.

Wycieczka 3 gb do Krynicy-Zdrój

29 października pojechaliśmy na dwudniową wycieczkę do Krynicy-Zdrój. Po przyjeździe i zakwaterowaniu w pensjonacie, ruszyliśmy w miasto – wraz z lokalnym przewodnikiem odbyliśmy kilkugodzinny spacer po zabytkowej części uzdrowiska, zwiedziliśmy muzeum Nikifora, słynnego malarza-samouka, a następnie szybkim marszem „zdobyliśmy” Górę Parkową. Na koniec, już po zmroku, zmęczeni już i nieco spragnieni, udaliśmy się do Pijalni Zdrojowej spróbować wód mineralnych. Po tak intensywnym dniu, wszyscy spali tej nocy jak susły... :)

W drugim dniu powędrowaliśmy przez wspaniały jesienny las do podnóża Jaworzyny Krynickiej, wyjechaliśmy na szczyt gondolą, spacerek po deptaku i znowu ponad godzinna wędrówka przez las. Jak widać na jednym ze zdjęć, niektórzy byli już naprawdę wyczerpani …

Pogoda nam dopisywała, było cudownie słonecznie i ciepło, wszystko się udało, nawet bitwa na śnieżki. A skąd śnieg przy tak wysokich temperaturach? Kto ciekaw, niech pyta 3 gb lub opiekunów wycieczki– Lucyny Adamczyk i wychowawczyni, Katarzyny Radziemińskiej. :)

Partnerzy Szkoły

Zespół Szkół Geodezyjno-Drogowych i Gospodarki Wodnej im. Gabriela Narutowicza  ul. Lea 235 30-133 Kraków 

zsgdigw@mjo.krakow.pl  tel. 12-637-46-69,  fax 12-636-61-15 www.szkolaimnarutowicza.krakow.pl 

rada.rodzicow.zsgdigw@gmail.com   

Polityka prywatności

Deklaracja dostępności

Strona na której się znajdujesz korzysta z plików Cookies. Pamiętaj, że możesz zmienić ich ustawienia w swojej przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie .

Akceptuje pliki cookies na tej stronie.